mistrz plakat

Czy arcydzieło literatury światowej, które od dziesiątków lat cieszy się powodzeniem i jest wystawiane na deskach teatrów całego świata, można jeszcze przedstawić w sposób odkrywczy? Czy oryginalne rozwiązania sceniczne mogą ogarnąć całe bogactwo powieści i iść w parze z jej głębokim przesłaniem?

30 marca odbędzie się premiera pierwszej w historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa! Przygotowana z dużym rozmachem teatralnym, a zarazem wierna duchowi powieści, dostarczy niezwykłych wrażeń —  zarówno wielbicielom twórczości rosyjskiego pisarza, jak i tym, którzy dzięki teatrowi będą ją dopiero dla siebie odkrywać.

Miłosna historia Mistrza i Małgorzaty, biblijne wydarzenia w ogrodzie Piłata, seans czarnej magii w Teatrze Variétés, wielki bal u Szatana. W spektaklu znajdą swoje miejsce wszystkie najważniejsze przestrzenie arcydzieła Michaiła Bułhakowa. Bo „Mistrz i Małgorzata” to nie tylko fascynująca opowieść o mrocznym  świecie Wolanda. To  rzecz o fundamentalnych i ścierających się ze sobą pojęciach, jak dobro i zło, miłosierdzie i egoizm. Lekcja o dobrych ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach — nie tylko w Moskwie lat 30-tych XX wieku. 

 (...) Bo czy w ogóle warto robić kolejną inscenizację „Mistrza i Małgorzaty” i pokazywać lekturę, którą wszyscy znają? Uważam, że ma to sens tylko wtedy, kiedy artysta chce powiedzieć o niej coś więcej, może podsunąć nowe znaczenia. I właśnie to robię. Próbuję odkryć tę powieść na nowo. Pokazać ją moimi oczami i zinterpretować w taki sposób, w jaki ,wydaje mi się, nikt  przede mną jej nie interpretował.

Cezary Iber

Autor: Michaił Bułhakow

Przekład: Leokadia Anna, Grzegorz i Igor Przebindowie

Dramaturgia, reżyseria, choreografia: Cezary Iber

Scenografia: Robert Rumas, Tomasz Brzeziński

Kostiumy: Marzena Wodziak

Muzyka: Maciej Zakrzewski

Wizualizacje: Michał Jankowski

Inspicjent, sufler: Małgorzata Depta

Asystent reżysera: Justyna Król

Obsada: Dagny Cipora, Klaudia Cygoń (gościnnie), Karolina Dańczyszyn, Żaneta Homa (gościnnie), Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Krzysztof Boczkowski (gościnnie), Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Michał Kurek (gościnnie), Paweł Majchrowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Grzegorz Pawłowski, Kacper Pilch (gościnnie), Stanisław Twaróg (gościnnie), Robert Żurek

Czas trwania: ok. 180 minut (1 przerwa)

Premiera: 30 marca 2019 r. godz. 18.00, Duża Scena, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru